1700 yıllık “Bereket Tanrıçası” ziyaretçilerini bekliyor

Amasya’da 2013 yılında bulunan ve çalışma sonucu Amasya Arkeoloji Müzesi’ne yerleştirilen 1700 yılık “Bereket Tanrıçası” motifli mozaik merasimle sergilenmeye başlandı.

Amasya Müze Müdürlüğünün çalışmaları sonucu, 2013 yılında Gökmedrese Mahallesi’nde, Roma periyodundaki askeri birliğe ilişkin binanın kalıntıları içinde yer alan bir kısımda 80 metrekare alanı kaplayan mozaik bulundu. Mozaiğin 1700 yıllık, “Bereket Tanrıçası” motifli olduğu anlaşıldı.

Bulunduğu yıl Amasya Arkeoloji Müzesi’ne taşınamayan mozaik, yöntemine uygun önlemlerle bulunduğu yerde üzeri kapalı halde korundu.
Amasya Valiliğinin finansmanı ile yapılan çalışmayla müzeye taşınan mozaik, açılış programının akabinde sergilenmeye başlandı.

Vali Mustafa Masatlı, gazetecilere, çok kıymetli bir çalışmaya imza attıklarını ve Amasya’ya bir bedel daha kazandırdıklarını söyledi.
Amasya’ya gelememiş bütün insanları, kenti görmeye davet eden Masatlı, şunları kaydetti:

“Bu yapıtın ziyareti açılmasıyla ayrıyeten, Hitit Fırtına Rabbi Teşup ve mumyalar kısmıyla büyük ilgi gören ve geç neolitik-erkenkalkolitik çağdan itibaren tunç çağı, Hitit, Urartu, Firig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı periyotlarına ilişkin yaklaşık 23 bin civarında eser barındıran müzemizin koleksiyonu da zenginleşecektir. Valiliğimizin finansmanıyla Amasya Müzesi’ne taşınan bu kıymetli eser, Amasya’mızın esaslı tarihinin sahip olduğu zenginliği bir kere daha ortaya koymaktadır. Amasya’mızın turizmde hak ettiği noktaya gelmesi için projelerimiz bundan sonraki süreçte de devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir