Bakan Akar “Suçüstü yakalandılar” demişti! ABD’den, Kuzey Irak’ta düşen helikopterle ilgili açıklama geldi

ABD’nin Suriye’de desteklediği SDG ismini kullanan PKK/ Ypg terör örgütü mensuplarını taşıyan helikopterlerin Kuzey Irak’ta düşmesine ait tartışma devam ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuyla ilgili, “PKK/YPG destekçileri, teröristlere helikopter vererek bir sefer daha suçüstü yakalandı” derken gözlerin çevrildiği ABD’den de bir açıklama geldi.

“ABD’NİN ROLÜ NEYDİ?”

Pentagon Sözcüsü Ryder, günlük basın toplantısında, “Ortağınız (PKK/YPG) SDG, bir açıklama yaparak mensuplarını taşıyan iki helikopterin Kuzey Irak’ta düştüğünü açıkladı. Açıklamada bunların bir eğitim değişim vazifesinde olduğu tabir ediliyor. ABD ordusunun Kuzey Irak’taki bu kelamda eğitim değişim misyonundaki rolü neydi? ABD tarafından sağlanan fonlar burada kullanıldı mı?” sorusuna şu cevabı verdi:

“ABD’NİN HİÇBİR DAHLİ YOK”

“ABD’nin SDG helikopter uçuşu ile hiçbir ilgisi ve buna rastgele bir halde iştiraki yok. SDG biliyorsunuz kendi başına bir güç ve biz de DEAŞ ile çaba operasyonlarında onlarla paydaşlık ediyoruz. Lakin tekrar tabir ediyorum bu helikopter olayında ABD’nin yahut koalisyonun hiçbir dahli yok, öncesinde bu vazifenin icra edildiği hakkında da hiçbir bilgimiz yok.”

“ÇOK SAYIDA GÜCE EĞİTİM VERİYORUZ”

Bunun üzerine AA muhabiri, “Bilgimiz yok, dahlimiz yok diyorsunuz ancak bu gücü ABD eğitiyor ve ABD donatıyor. ABD’nin sağladığı kabiliyetlerin ve fonların gelecekte NATO ortağınız Türkiye’ye karşı kullanılmayacağından ne kadar eminsiniz?” sorusunu yöneltti. SDG ismini kullanan PKK/YPG’nin ABD’den aldığı silah ve fonları Türkiye’ye kullanmayacağına ait garanti veremeyen ABD’li general, örgütle DEAŞ’ın yenilmesi için iştirak ettiklerini söyledi. Ryder, “Dünyada kendi operasyonlarını gerçekleştiren çok sayıda güce eğitim veriyoruz. Bu olayda da tekrar tabir ediyorum rastgele bir halde dahlimiz ve iştirakimiz yok. Bunu daha diğer nasıl tabir etmemi istediğinden emin değilim.” dedi.

Örgütün Irak’a girip çıktığını hatırlatan muhabirin bu hususta telaşları olup olmadığına ait sorusuna ise Tuğgeneral Ryder, “SDG bu bahiste kendi ismine konuşsun.” cevabını verdi.

Başka bir gazetecinin, olayda dahli olup olmamasının dışında bölgeyi izleyen ABD’nin bu helikopterlerin uçuşlarından haberdar olup olmadığını sorması üzerine sözcü, “Her şeyi perspektife oturtalım, biz dünyada birçok faaliyeti izliyoruz. ABD ve koalisyon dışında diğerlerinin operasyonlarını izleyip izlemediğimize girmeyeceğim.” dedi. Ryder, “ABD’nin dahli olmadığını söylüyorum. Sözlerimi orada dikkatli seçiyorum.” tabirini kullandı.

Kaynak: AA / Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir