Bu kez Japon uzmanlar Marmara’yı uyardı!

Moriwaki, zelzele bölgesinde incelemelerde bulunduğunu, Gaziantep’in akabinde Kahramanmaraş’a geldiğini söyledi.

Depremlere karşı hassas ve dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Moriwaki, “Kaya taban, yeterli taban bulmak lazım. Uygun tabanlı yerlerde güzel binalar yapılırsa alışılmış sorun olmaz. Bilhassa Akdeniz bölgesinde zelzeleden sonra tusunami görülebileceği için deniz düzeyinden en az 3 metreden yüksekte yer yapılmalı. Şimdiden hazırlık yapmak lazım. Planlarımızı yeterli yapmamız lazım.” diye konuştu.

“MARMARA BÖLGESİ’NDE 4 YERDE TEHLİKELİ NOKTA VAR”

Türkiye’nin her yerinde zelzeleler meydana gelebileceğini belirten Moriwaki, şunları kaydetti:

*Bazen beni gören ‘Ne vakit, nasıl geliyor?’ diye soruyor, ben de ‘Hazır olmamız gerekiyor.’ diyorum. Sarsıntıdan yaklaşık bir ay evvel Kahramanmaraş’ta katıldığım seminerde, ‘Doğu Anadolu Fay Çizgisi kırılmaya başladı.

*O yüzden burası da sarsıntısı görebilir dikkatli olunsun, Allah sizi uyarıyor.’ biçiminde sözler kullanmıştım ancak onu olağan seminer zannetti herkes. Bundan sonra Türkiye’nin her yerinde sarsıntı olabilir. İzmir fay sınırı da daha kırılmadı, fay sınırı rahatlamadı.

Moriwaki, Doğu Anadolu Fay Hattı’nın denizin içinde Kıbrıs’ta olabileceğini söz ederek, şöyle konuştu:

*Kıbrıs tarafından kuzeyde Bingöl’de dikkatli olmak lazım. Bingöl’den sonra Kuzey Anadolu Fay Sınırı Muş, Bitlis, Van’a kadar dikkatli olunmalı. Ondan sonra Marmara Bölgesi…

*Yani bu İstanbul’u da kapsıyor. Marmara Bölgesi’nde 4 yerde tehlikeli nokta var. Birinci Bursa, o da fay sınırını kırmadı.

*İkincisi Marmara boğazının 20 kilometre güneye gittiği noktada. Bu ikisi de 7,5’e kadar gelebilir.

*Üçüncüsü Silivri tarafında. Ondan sonra ise Çanakkale adaların güneyi. Burada da 6,8-7,5 olarak gelebilir. Tarih vermek mümkün değil ancak bana nazaran evvel Doğu Anadolu Fay Sınırı, ondan sonra öteki taraf.

“KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ ZELZELELER 12 ŞİDDETİNDE” YORUMU

Dünyanın en büyük sarsıntısının 9,5 ile Güney Amerika’da yaşandığına değinen Moriwaki, Japonya’da meydana gelen zelzelelerin denizde ve derinde olduğuna işaret etti.

Moriwaki, Japonya’daki sarsıntılar yerden 30 kilometre uzaklıkta olduğuna, Türkiye’deki son sarsıntıların ise tabana yakın noktada meydana geldiğine dikkati çekerek, “(Kahramanmaraş merkezli depremler) Türkiye’de sallantı olarak, kademe olarak 12 şiddetinde oldu diye zannediyorum. Türkiye’deki zelzelenin karadaki en büyük sarsıntılardan biri olduğunu söyleyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yumuşak ve dolgu olan yerlere katiyen bina inşa edilmemesi gerektiğinin altını çizen Moriwaki, taban etütlerinin çok güzel yapılması gerektiğini anlattı.

Moriwaki, müteahhitlerin katiyetle mimar yahut mühendislerden olması gerektiğini lisana getirerek, “Binayı ne kadar uygun yaparsak yapalım yer berbatsa, bu bina natürel ki çökecektir. Kahramanmaraş’ta da binaların yıkılmasının nedeni yerin berbat olması. Kentin dağlık bölgeleri taban açısından güzel.” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir