Check-Up için risk tarama yaşı geriye mi gidiyor?


En son ne zaman bir sağlık kontrolünden geçtiniz? Rutin taramalarınızı yaptırdınız mı? Check-up konusunda her yıl kendinizi disipline edebiliyor musunuz? Daha yaşım var diye kendinizi erteliyorsanız eğer değişen dünyayı, iklimi, yaşam tarzını sizlere hatırlatmak isteriz. Genetik risk faktörlerinin varlığında kanserlerin, kalp ve metabolik hastalıkların daha genç yaşlarda görüldüğünün altını çizen Liv Hospital, Aile Hekimliği Uzman Dr. Didem Altay Gazi konu hakkında şunları aktarıyor.

  

Taramaları alışkanlık haline getirin
 Hangi yaşta olursak olalım daha sağlıklı bir hayat sürmek, daha uzun ve kaliteli yaşamak için kendimize bakmalıyız. Düzenli olarak sağlık taramalarını da yine kendimize alışkanlık haline getirmeliyiz. Her yaş aralığında özellikle sık görülen belli başlı hastalıklar için daha ayrıntılı sağlık taramalarının yapılması gerekiyor. Mesela kalp hastalıkları ya da şeker hastalığı için, sıklıkla 40 yaşından sonra görüldüğü için 40 yaşından itibaren sağlık taramaları önem kazanır. Ya da meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanserler, çoğunlukla 40 yaş sonrası bulgu verdiğinden bu kanserlere özel tarama testleri mutlaka yapılmalıdır. 

40 yaş bir dönüm noktasıdır, ancak…
 Check-up yaptırmak için 40 yaş bir dönüm noktasıdır. Ancak son yıllarda giderek zorlaşan yaşam koşulları, artan iş stresi, iklim değişiklikleri, kişilerin yaşam tarzı, pandemi gibi pek çok nedenle çoğu hastalığa yakalanma yaşı düşmüştür. Genetik risk faktörlerinin de varlığında kanserler, kalp hastalıkları, metabolik hastalıklar daha genç yaşlarda görülmeye başlanmıştır.

        

Erken dönem tanısı için önemli
 Gelişen tıp dünyası, medikal teknoloji de çoğu hastalığa çok daha erken dönemde tanı koymamızı, hatta hastalıkların bulgusu daha ortaya çıkmadan riskin varlığını göstermemizi kolaylaştırmıştır. Böylelikle daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yapmamız gerekenleri anlamamızı sağlamıştır. 

 

Yapılması gereken check-up’lar farklıdır
 Tıp alanında yapılan çalışmalar, araştırmalar ve istatistikler artık her yaş için özellikli olan sık görülen hastalıklar için check-up yaptırmamız gerektiğini göstermekte. Bebeklik, çocukluk çağından başlayıp ergenlik, genç erişkinlik, erişkinlik ve yaşlılık döneminde her iki cins için de yapılması gereken check-up farklıdır. 

 

Bedeninizde ters giden bir şeylerin varlığından şüphe duyuyorsanız…
 Yaşınız ne olursa olsun ailenizde yakın akrabalarınızda sık gördüğünüz birtakım hastalıklar varsa, kendinizi önceki yıllara göre daha yorgun, daha sağlıksız hissediyorsanız, bedeninizde ters giden bir şeylerin varlığından şüphe duyuyorsanız mutlaka check-up alanında uzman bir hekime başvurmalısınız. Sizin sağlık durumunuz, yaşınız, cinsiyetiniz, günlük alışkanlıklarınız, yaşam tarzınız ve genetik risklerinize göre hangi taramaların yapılacağını planlayacaktır.  Yapılan bütün tetkikler sonucunda sonraki yıllarda hangi sıklıkta check up yaptıracağınızı, hangi tetkikleri yaptırmanız gerektiğini size bildirecektir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir