CHP’li Kaya: Türkşeker’i iflasa sürüklüyorlar

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Türkiye Varlık Fonu’na devredildiği günden beri ulusal kıymetimiz olan Türkşeker AŞ’nin son dört yılda işletme faaliyet ziyanı 851,5 milyon liraya tekabül ediyor” dedi.

“Oysa yalnızca 2021’de 1 milyar 62 milyon liralık bir ziyan oluştu. Toplam ziyan 1 milyar 913 milyon lira” diyen Kaya, “Bu akıl almaz zararın hesabını kim verecek? Bir yıldaki işletme ziyanını iki katına çıkarmışlar. Adeta Türkşeker’i iflasa sürüklüyorlar” dedi.

‘ŞEKERİMİZ ERİDİ, ÇAYIMIZ DEPOLARDA ÇÜRÜDÜ’

Aynı vakitte TBMM KİT Kurulu üyesi Kaya, 2017’de Türkiye Varlık Fonu’nda devredilen Türkşeker A.Ş.’nin mali durumuna ait yazılı açıklama yaptı.

Kaya’nın açıklaması şöyle:

“Milli kıymetimiz olan şeker fabrikalarımız AKP devrinde yok kıymetine tek tek özelleştirildi.

‘Şeker vatandır satılamaz’ diye haykırdık, duymadılar. ‘Şeker stratejik bir üründür’ dedik, dinlemediler. Cumhuriyetimizin kuruluş devrinden beri milletimizin dişinden tırnağından alınan vergilerle kurduğumuz şeker fabrikalarımız üzerinden rant devşirenler, piyasadaki şeker fiyatlarını yönetemez duruma getirdiler. Bu da yetmedi, şeker ithalatının önünü açarak hem üreticimizi güç durumda bıraktılar, hem de fabrikalarımızı iflasa sürüklediler.

Çay şekerden, şeker de çaydan ayrılamaz. Şekerimizi erittiler, çayımızı depolarda çürüttüler. Varlık Fonu, Çaykur’la Türk Şeker’in kabusu oldu. Stratejik eser üreten iki ulusal kıymetimizi de milyarlarca lira ziyana uğrattılar. Bu akıl almaz zararın sorumlularının vicdanları rahat mı?”

‘YETİŞMİŞ TEKNİK İŞÇİ ŞİRKETTEN AYRILIYOR’

Şirketin öz kaynakları eksi bakiyeye düştüğünü aktaran Kaya, “Basiretsiz ve liyakatsiz yöneticileri ballı kaymaklı maaşlar alırken, yetişmiş teknik işçi iş teminatı olmamaları nedeniyle ilk fırsatta kurumu terk etmektedir” dedi.

“2014-2021 yılları ortasında ziraat, makine ve kimya mühendisleri üzere 462 teknik çalışanı bulunan Türkşeker’de 2021 yılı sonu itibariyle teknik işçi sayısı 339’a düşmüş, 123 teknik işçi şirketten ayrılmıştır” diyen Kaya, “Yetişmiş teknik çalışanın vazifesine devam etmesi için bir an evvel iş garantisi sağlanmalı, özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır” diye konuştu.

‘TÜRK ŞEKER MİSYONUNU YERİNE GETİREMİYOR’

“Özelleştirilen 15 şeker fabrikamız yok değerine elden çıkarılırken; bunun bedeli şekerdeki önlenemeyen fiyat artışlarıyla 85 milyon vatandaşımıza ve pancar üreticilerimize ödetildi” diyen Kaya, şöyle devam etti:

“Türkşeker’in misyonu fiyatlardaki oynaklığa hem üretici hem de tüketici lehine müdahale etmekti. Türk Şeker fiyatları frenlemek istedikçe, özelleştirilen fabrikalar şeker fiyatlarını yükselterek piyasada iki farklı fiyat oluşmasına neden oldu ve stokçulara gün doğdu. Yanlışı yanlışla düzeltmek isteyenler son olarak geçen ay 400 bin tonluk şeker ithalatına onay verdiler.

Buradan yetkililere sesleniyorum: Asıl gaye ulusal kıymetlerimiz olan fabrikalarımızı ve kurumlarımızı ‘zarar ediyor’ mazeretiyle özelleştirmekse, şunu bilin ki bu yanlışa asla seyirci kalmayacağız!” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir