CHP’li Özgür Özel: Biz aday olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu isteriz

CHP Küme Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ın konuğu oldu. Özel, gündeme dair açıklamalar yaptı.

Özel’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

2019 yılı çok uygun geçmişti. Bu sabah kalkınca bu yıl inşallah güzel bir yıl olsun, iktidar değişsin, CHP iktidar olsun, herkesin yüzü gülsün.

Tam bir rezalet. Ülkenin geldiği durumu göstermek açısından bu türlü turnusol kağıdı üzere. Öncesinde, sırasında ve sonrasında olanlar bir bütün. Öncesinde Süleyman Soylu, valilere ‘CHP’lileri şehit cenazelerine sokmayın’ diye kelamlı talimat verdi. Bu nasıl bir provokasyondur? Temelinde bir bütün halinde baktığınızda bu işin başlangıç noktası Soylu’nun provokasyonu, maksat göstermesi ve direkt göstermeden talimat vermesiyle başladı.

Tuğla üzere kitabımız var bu linç teşebbüsüyle ilgili. O davadan savcının bile bulmadığı sanıkları numaralandırarak yazdığımız… Kemal beyefendiye uğultular başladığında birileri çatıdan tahta dağıtmaya başlıyor millete. Bir çatıya gidip tahta alıyorlar, demir çubuklar istiflenmiş, bir köşede taşlar istiflenmiş. Kemal bey gidiyor, AKP yöneticileri, AKP Genel Lider Yardımcısı Fatih bey neden elini sıkmamış? Cenaze bu ya, şehit cenazesi… Atmosferde bir şey var. Atmosferi germek istiyor. Hangi şehit cenazesinde Kemal beyin eli havada kalmış da bugün kalmış? Bunu görmek lazım.

umruk atmaya çalışıyorlar, arabası kullanılmaz hale gelmiş. Genel lider içinde diye düşünerek kayalar atılıyor. Konuta gidiyor, ‘Yakın bu evi’ diye bağıran bir bayan. ‘O sen misin’ diye sorulmamış, mahkemede de ses kaydı incelemesi… Mahkeme kuşkuya düştük, ses bu bayana mı ilişkin diye… İmajda var, bütün Türkiye biliyor. O yüzden sanık lehine yorumlayıp ceza vermiyorlar. Bayan bu çağrıyı yapmamış üzere… Yumruk atan kişi için de kolay yaralama kastı deniliyor.

PLANLI, HAZIRLIKLI VE EVVELCE HAZIRLANARAK YOLLANDILAR

Adımı Özgür olduğunu bildiğim kadar, Ağrı Dağı kadar gerçek bir şeyden bahsediyoruz. Planlı, hazırlıklı ve evvelden hazırlanarak yollandılar. Sen ülkenin siyasetçisini, ana muhalefet önderini öldürmeye çalışıyorlar. Siyasilerden nasıl bildiriler gelmesi lazım? Bahçeli ‘Senin ne işin var orada’ diyor. Soylu, ‘Her yere gidilmez, bende kimi yerlere korkup gitmiyorum. O da gitmesin’ diyor. Amacı gösteren sensin. Erdoğan’dan samimi bir geçmiş olsun telefonu beklersin, televizyondan bile demediler. Neredeyse Kemal beyefendisi suçladılar.

O gün olay olduğunda Milli Savunma Bakanı, ‘Arkadaşlar’ diyor. Oradaki gözü dönmüş güruh arkadaş olabilir mi? Ona arkadaşsa o bakan da bu memleketten, hepimizden uzak dursun. ‘Arkadaşlar bildirinizi verdiniz artık dağılın’ diyor. Bu bildiri olabilir mi?

Kemal beyin davasında bu kararı veren hakim şöyle bir noktada. Öncesinde İçişleri Bakanı bunu diyorsa, olay olurken oradaki bakan, vekiller böyle davranıyorsa, sonrasında Cumhur İttifakı’nın iki lideri Kemal beyi suçluyorsa benim vereceğim karar muhakkak diyor. Yumruk atan kişinin elini öpmek için sıraya girmişti kimi AKP’liler. Hakim bu türlü bir psikoloji ile bu kararı vermiş. Süleyman Soylu günü gelince bunun hesabını verecek fakat bu kararı verenlerde verecek. Böylesi bir linç davasında hiçbir kusur yok, hazırlık yok diyen adam bunun hesabını verecek. Bir soruşturma ile bunun hesabını verecek.

İMAMOĞLU DAVASI

İmamoğlu, yurt dışında bir milletlerarası birliğin toplantısında kendisine verilen kürsüde İstanbul seçimleriyle ilgili ‘Seçimi evvel kazandık, iptal ettirdiler. Tekrar seçim oldu kazandık’ diye konuştu. Türkiye’ye döndü. Dönünde İçişleri Bakanı Soylu, Ekrem İmamoğlu’nu amaç alarak, ‘Gitmiş yurt dışında Türkiye’yi şikayet ediyor….’ diye hakaret etti. Onun üstüne Ekrem beyefendiye sordular. Ekrem bey, Soylu’nun sözünü tekrar etti.

Bunun üzerine YSK, seçimi kendi iptal ettiği için o laf bana söylendi diye dava açmış. İmamoğlu, Soylu’nun ağır tahriki altında kendisine yapılan hakarete birebir sözle karşılık veriyor. Ancak dava açtılar. Ceza katılaşırsa, İmamoğlu siyasetten men edilecek. Şiir okudu diye 4 ay mahpusta tutulan bir kişinin daha sonra parti kurup başına geçip başbakan, cumhurbaşkanı olduğu bir parti nasıl bu türlü bir akıl tutulmasına tutuluyor ki, artık kendi siyasi rakiplerini içeri attırıyor.

Cesaret ederlerse yedikleri demokrasi tokadının 10 katını yerler. Bu millet bu türlü şeyleri affetmez. Ben yürek edebileceklerini zannetmiyorum.

Geçen gün Süleyman Soylu mahkemeye başvurmuş. ‘Ben o vakit bir şey demedim ancak o laf bana da söylenmiş bir laftır. Ben de şikayetçiyim’ diyor. Biz zati bu laf sana söylenmiş diyoruz, YSK’ya ne oluyor?

‘SOYLU SİYASETİ BIRAKACAK’ İDDİASI

Bu milletin canını yakan her olayda madden ve manen uğraş etmesi gerekirken bir bakıyorsunuz o pisliğin içinde. En azından fotoğraf çektirmiş. Olağan bir gün duramaz. ‘Ben Erdoğan varsa varım yoksa yokum’ diyor. ‘İlk uçakla kaçmam lazım’ mantık bu. Bunu bu türlü söyleyemeyip karşıtından söylüyor. Tayyip Erdoğan kazanırsa, kaybederse onla devam edeceğim diyerek Erdoğan’a, ‘Beni vazifeden almayı düşünüyormuşsun, senin kara gün dostun benim kazanırsan da ben artık yokum’ diye vatandaşa pak bir kişiymiş üzere…

Süleyman Soylu, Recep Tayyip Erdoğan iktidarı kaybettiği gün bu ülkeden kaçmaya kalkar.

‘ER MEYDANINDAN KAÇANI MİLLET GÖRÜR’

Seçimi gününden 3 gün evvel yapalım deseler biz ona da evet deriz. Biz seçime dünden razı, bugünden hazırız. 56 gün sonra seçime yapalım derlerse biz bunu istiyoruz. Bahçeli bir, iki sefer denedi. Periyot tartışması var, fakat seçimler öne alınırsa aday olabilir… CHP, ‘Öne alınamazsa aday olunamaz’ desin. Cumhurbaşkanımızın önünü kesmeye çalışıyorlar, YSK’ya soralım’ falan filan.. Biz iktidara Recep Tayyip Erdoğan’ı yenerek geleceğiz. Kendi aday olmaz ‘Ben emekliyim’ falan derse bilmeyiz. Er meydanından kaçanı millet görür. Erdoğan’ı seçimle yenerek iktidarın değiştiğini tüm dünyaya göstereceğiz.

‘BİZ ADAY OLARAK KEMAL KILIÇDAROĞLU’NU İSTERİZ’

Malumun ilamı öbür bir şey değil. İmamoğlu, CHP ilçe başkanlığından geliyor. Geldiğimiz noktada, CHP için Özgür Özel ne kadar heyecan duyuyorsa o da o kadar heyecan duyuyor. Bize sorarsanız biz aday olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu isteriz. Çünkü bir parti yürütmenin başına genel liderini getirirse iktidar olursunuz fakat bugün ittifak siyasetine bir gereksinim var. Seçmen sandığa giderken bir kucaklaşmaya, birleşmeye oy verecek. Yüzde 60’ın tahminen yüzde 70’in üstünde bir onayla gelecek bir Cumhuriyet iktidarından bahsediyoruz.

Ekrem beyin de gönlünde, birinci günden beri bu ittifaka gönül, çaba veren, her türlü fedakarlığı gösteren genel liderimizin 6’lı masadan aday olarak çıkmasını ister. Bunu lisana getiriyor.

Genel liderimizin bize çizdiği bir çerçeve var. ‘6’lı masanın tam mutabakatı’ ve ’13. cumhurbaşkanı altılı masadan’ diye. Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur katiyen demiyoruz. 6’lı masa gösterirse onur duyarım demişti genel liderimiz, o noktadayız. 6’lı masadan kesin karar çıkana kadar konumumuzu koruyoruz. Özgür Özel’in de şahsî görüşü, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Elazığ’da o okulu açtığında gitmesinde cumhurbaşkanı olarak gitmesidir.

ELAZIĞ’DAKİ BİLLBOARD PROVOKASYONU

Doğu’da, Güney Doğu’da CHP hem kendinden kaynaklı hem kendisi dışında problemler nedeniyle değerli bir güç elde edememişti. Hem Kemal beyin samimi duruşu, hem CHP’nin şeffaf durumu, kimseyi ayırmayan tutumuyla, ittifak siyasetinin iklimiyle artık Türkiye’de değişik rüzgarlar esiliyor. Elazığ’da sokakta yürüyemedik. Genel liderimiz esnaf ziyareti diye çıktı, mitinge döndü. Partimiz birlik, beraberlik içinde. Elazığ’da nereye gittiysek CHP’den mutlular. İki vekil garanti, üçe bakın diyorlar.

40 yıl sonra bir milletvekili çıkmış, ikincisi gelir mi umuduyla soruyorum. ‘İki garanti siz üçe bakın’ diyor. Birileri biz Elazığ’a gittiğimiz gece billboardlara provokatif şeyler yaptılar. ‘Ben AK Partiliyim fakat Kemal beyefendiden özür dileriz. O yapılan terbiyesizlik’ diyorlar.

BU İŞİN HER GÜN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Sağlıkçılara kelam verildi ama adımın Sağlık Bakanlığı tarafından atılması lazım. Kılavuz yayınlanmadı ve önemli bir panik var. 2020 KPSS puanları yanabilir. Bu bahiste Fahrettin Koca vakit geçirmeden adım atmalıdır. Bu işin her gün takipçisi olacağız.

EYT’Yİ ÇÖZECEĞİZ

Kimseyi ayırmadan çözeceğiz. EYT’liler var. Bir de Emeklilikte MHP’ye takılanlar var. CHP, İYİ Parti, MHP, HDP ‘EYT’yi çözeceğiz’ diye kelam verdik. Meclis’te İYİ Parti önerge verdi, MHP de oy verdi. Erhan Usta o vakit MHP Küme Başkanvekili. Birinci oylamada geçti. O ortadaki ikinci oylamada Erhan Usta’yı misyondan aldı Devlet Bahçeli ve EYT’ye ‘hayır’ oyu verdiler.

(HDP’liler ile yan yana görünmemek için ‘hayır’ dedi iddiası) 1 Ekim günü sayın Bahçeli Meclis’e gelecek 60 HDP’li vekil yan tarafta oturuyor. Nasıl yan yana görünmeyecek? Millet oturdu onları yan yana. MHP, İYİ Parti, CHP, HDP yan yana imza attığı danışma kurulu tutanakları var… Meclis çalışmaz yoksa kardeşim.

MHP getirsin biz oy verelim dedik. O yüzden bunlar samimi değil. Artık laf oyunlarıyla ‘formül’ diyorlar. Ayrımsız, kimseyi dışardan bırakmadan EYT’yi çözeceğiz.

SOSYAL KONUT PROJESİ

Sosyal konut, toplumsal demokrat bir partinin karşı çıkacağı bir şey değil. Temelde toplumsal konut denilince biz destekleriz. Bu projeyi de destekliyoruz fakat 1 Ekim tarihinde bir kanun teklifimiz olacak.

Eve geçene kadar 5.500 lira alan minimum fiyatlı parayı nasıl ödeyecek? Meskene geçmeden taksitler başlamasın, peşinat olmasın, 6 ayda bir artırım gelmesin, düşük bir faiz oranı gelsin diyoruz. 1 Ekim’den sonra Meclis’te oylayacağız. Şu anki durum büsbütün bir kurmaca.

Ben dedim ki 5 milyon kişi başvurur. Zira Türkiye’de en az 5 milyon kişinin öteki türlü konut alma ümidi yok. Başvuran 20 şahıstan 1’inin gereksinimi karşılanıyor bu ‘büyük’ projeyle.

Kötü haber şu. TOKİ’nin 2018 yılında teslim etmediği ve davalık olduğu mesken sayısı 55 bin. Konutlar maalesef çok kalitesiz. Yeterli haber var. İktidar değişiyor. Bu projeye girin, devlette devamlılık temeldir. Halkın faydasına bir iş yapılmaya çalışıyorsa biz bunun kusurlarını gidererek, iktidarımızda teslim edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir