Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adil çözümsüz kalıcı barış mümkün değil

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Masum insanlara karşı İsrail’in düzenlediği taarruzlarda 32 bine yakın Filistinli’nin şehit olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2 milyona yakın Filistinli meskenini terk etmek zorunda kaldı. 2,3 milyon Fİlistinli yemeğe ulaşamıyor. İsrail pak insanların doruklarına bomba yağdırarak katlediyor. 151 gündür son asrın en büyük barbarlıklarından birine şahit oluyoruz. Batılı güçlerin de sınırsız dayanağıyla Netanyahu ve idaresi Filistin halkına apaçık soykırım uygulamaktadır. Filistin halkına ülkem ve milletim ismine taziyelerimi söz ediyorum” dedi.

İsrail’in şımarıklığının en büyük sebebi Batılı güçlerin holokosttaki günahlarından ötürü verdikleri dayanak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam dünyasının vahdet olamamasının da büyük hissesi olduğunu kaydetti.

Erdoğan, İsrail’İn zulmüne verilecek en hoş yanıtın Filistinlilerin birliğini sağlaması olduğunu belirterek, “Üstümüze düşeni yapmaya her vakit hazırız. Filistin halkının refahını artırmaya yönelik her türlü çabası sürdüreceğiz” dedi. Erdoğan, “Netanyahu ve cinayet ortakları döktükleri her damla kanın hesabını hukuk ve maşerî vicdan önünde kesinlikle verecektir” değerlendirmesinde bulundu.

ABBAS: TÜRKİYE’NİN ROLÜNÜ ÖNEMSİYORUZ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise, İsrail’in Filistin’e karşı işlediği soykırım ve katliam kabahatlerini önlemeye yönelik neler yapabileceğini konuştuklarını belirterek, “İsrail devleti her türlü vahşeti yönetiyor. Hem Müslüman hem de Hristiyanlara yönelik kutsallara karşı hücumlar devam ediyor. Ramazan ayına girmek üzereyiz ve yerleşimciler Mescid-i Aksa’ya taarruzlarda bulunuyor” dedi. Abbas, “Filistin’in BM’de daimi üye olması bizim arzuladığımız bir şey. Bilhassa Avrupalı devletler, Filistin’i tanımalı. Bir yol haritasının uygulanması konusunda görüş birliği değerli. Türkiye’nin rolünü önemsiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir