İTÜ’de ‘adrese teslim’ kadro ilanları…

İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki tartışmalı atamalar ve öğretim üyesi takım ilanları devam ediyor.

8 Aralık 2022’de 18 profesör, 12 doçent ve 17 doktor öğretim üyesi olmak üzere  47 kişilik öğretim üyesi takımı ilanı yayınlanmıştı.

YÖK ‘YAPILAMAZ’ DEMİŞTİ

İlan niteliği kısımlarında adrese teslim olarak sayılabilecek, nokta nokta tezleri işaret eden tanımlamalar yer aldı.

Oysa YÖK, 9 Mart 2021 tarihinde yayınlanan yönetmelikte “ilana müracaat şartı olarak adayların lisansüstü tez yahut uzmanlık tezi isimlerinin bir kısmı yahut tamamı yazılamayacağı üzere ilanda yalnızca muhakkak bir adayı tanımlayan özel kaidelere yer verilemez” denilmişti.

İLANDAN ÖRNEKLER

Eğitim-Sen yaptığı açıklamada, YÖK’ün bağlayıcı yönetmeliğine karşın, fakülte ve kısım konseylerinin görüşleri dikkate alınmadan, merkezi kararlar ile kadrolaşmaya devam edildiğini, YÖK’ün ise bu uygulamalara seyirci kaldığını söyledi.

Eğitim Sen, “İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yayınlanan son ilan da maalesef bu anlayışa uygun bir halde hazırlanmış olduğu izlenimi yaratmış durumdadır.” diyerek söz Mimarlık Fakültesi için verilen ilandan kimi örnekleri paylaştı;

– İstanbul ahşap konut mimarisinde Avrupa tesiri konusunda çalışmaları olmak.

– Ftalosiyaninlerin biyolojik doku boyama ve ince sinema optik özellikleri üzerine çalışmaları olmak.

– Ekstremofillerin tanımlanması, kâfi sayı tesirini azaltma düzeneği ve biyokatalitik membranların üretimi üzerine çalışmaları olmak.

– Isıl olmayan besin prosesleri, besin matrisi ve enkapsülasyon usullerinin besin biyoaktif bileşenlerine tesirleri konusunda çalışmaları olmak

“TANIDIK BİRİNİN KIZI İÇİN Mİ?”

Eğitim Sen, İTÜ idaresine şu soruları yöneltti:

– Mimarlık Kısmı için açılan ilanın Münih Teknik Üniversitesi’nde yapılan bir doktora tezi ve öğretim üyelerinizden birinin kızı ile ilgisi var mıdır?

– “Restorasyon, güçlendirme ve arkeometri alanlarında çalışmaları olmak” niteliği istenerek açılan doçentlik takımı genel sekreter yardımcılarından birinin kardeşi için mi açılmış bulunmaktadır?

– “Kentsel canlılık, mekânsal erişilebilirlik ve salgın sonrası kentlerin değişim ve dönüşümü hususlarında çalışmaları olmak” olarak açılan ilan Gebze Üniversitesinden gelen ve şimdi doktor öğretim üyesi olarak atama süreçleri tamamlanmamış olan bir akademisyen için mi açılmıştır?

Eğitim Sen, İTÜ’de ve başka tüm üniversitelerde benzeri hukuksuz uygulamaların takipçisi olacağımızın bilinmesi istiyoruz.”

İTÜ’de araştırma görevlisi kadrosuna TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un oğlu Mehmet Selahattin Şentop’un atanmaması nedeniyle alım yapılacak takım ilanının iptal edildiği argümanı da kısa müddet evvel gündeme gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir