Kaftancıoğlu: Nazım şiiri okuduğum için ekstradan aldığım 9 ay benim şeref hanemde hayatım boyunca yazılı olacak

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Mahkeme çıkışında Nazım şiiri okuduğum için ekstradan aldığım 9 ay benim onur hanemde hayatım boyunca yazılı ve kayıtlı olacak” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Nazım Hikmet‘in 121. yaş gününde memleketten ayrıldığı Tarabya rıhtımında Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği anma aktifliğine katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Kaftancıoğlu, “Kimi sanatkarlar isimlerinin önüne yerleştiren sıfatların da önüne hiç düşünmeden rahatlıkla ‘çok çok’ sözünü yerleştirebilirsiniz. Nazım usta da bu türlü insanlardan, bu türlü sanatkarlardan biriydi. Çok çok düzgün bir insandı. Çok çok âlâ bir sanatçı, çok çok düzgün bir vatansever, çok çok yeterli bir sevgili… üzere uzayıp uzayıp gidiyor. Güzel ki doğmuşsun Nazım usta” sözlerini kullandı.

“Hep vardı, bugün de var Nazım usta”

Mahkeme çıkışı Nazım Hikmet şiiri okuduğu için 9 ay mahpus cezası aldığını belirten Canan Kaftancıoğlu, şunları söyledi:

“Hayatım boyunca kendi yaptığım işleri, kendi haneme onur payesi olarak yazdığım birkaç tane ufacık iş vardır. Ancak bunlardan benim için en bedelli olanlardan biri, cezalandırma mahkemeleri diyelim, mahkeme çıkışında Nazım şiiri okuduğum için ekstradan aldığım 9 ay benim erdem hanemde hayatım boyunca yazılı ve kayıtlı olacak.

Hep vardı, bugün de var Nazım usta. Ve bizler, insanlık tarihi yaşadıkça daima var olacak. Nazım usta var olmasaydı şayet ve Nazım usta gibiler, bizler bugünden esaretin karşısında hamasetimizi bu derece güçlü sağlayamazdık.

Nazım usta olmasaydı şayet, o gün ben mahkemenin kapısında, emekçi sokakta, işçi öbür yerde, haksızlığa uğrayan kişi dünyanın neresinde olursa olsun, kendisini söz edebilecek sözleri bu kadar kolay hissedemez, bulamaz ve söyleyemezdi. Uzun lafın kısası daima vardın, var olacaksın, bundan sonra da sonsuzluğa kadar yaşayacaksın büyük usta. Önünde hürmetle eğiliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir