Karakolda ölmüştü: Birol Yıldırım davasında yeni gelişme

İstanbul Esenyurt Polis Merkezi’nde hayatını kaybeden Birol Yıldırım’ın (42) vefatına ait 12 sanıklı davanın duruşmasında şahitler dinlendi. Şahit olarak dinlenen polis memurlarından S.T., ‘Kapıdan geçerken bir şahsın yerde yattığını gördüm. Çok kalabalıktı. Küme amirimize ne olmuş diye sordum. Şahsın yaralandığını söyledi’ biçiminde söz verdi.

VURMA, DÖVME ÜZERE BİR HAREKETE ŞAHİT OLMADIM”

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuksuz 7 sanık, müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu.

Tanık olarak dinlenen Zekeriya Gümüş,”Ben epilepsi hastasıyım, polis memurlarına hasta olduğumu söyledim. Onları benim yanımdan aldılar. Ben karakolun içinde rastgele bir öbür ses, gürültü, vurma, dövme üzere bir aksiyona şahit olmadım, duymadım” dedi.

“MAKTULÜN POLİSLERLE ORTALARINDA TARTIŞMA OLDU”

Bir öteki şahit U.Ş. de, karakolda yeni görevlendirildiğini, olay günü kapıda nöbetçi olduğunu söyleyerek, “Vefat eden beyefendi geldi. Arkadaşlarının olaya karıştığını ve bilgi alacağını söyledi. Yarım saat sonra polis memurlarıyla ortalarında tartışma oldu. Polis memurları o kişiyi tekrar içeriye aldılar, girmek istemedi. Benim nöbet tuttuğum yer ile içeride olayların olduğu yer ortasında baya bir aralık vardır, bulunduğum yerden hiçbir halde gözükmez. Bir müddet sonra içeriden bir polis geldi, birinin baygınlık geçirdiğini ve ambulans gelirse içeriye yönlendirmemi söyledi” dedi.

“KAPIDAN GEÇERKEN BİR ŞAHSIN YERDE YATTIĞINI GÖRDÜM”

Bir öbür şahit S.T. de, olay tarihinde karakolda tabir alan polis memuru olarak vazife yaptığını, karakolun ağır ve kalabalık bir karakol olduğunu söz ederek, “Dur üzere bağırış, çağırış sesleri geldi lakin ben yerimden kalkıp bakmadım. Sözünü aldığım şahsın sürecini bitirdikten sonra nezarethaneye götürdüm, görevliye teslim ettim Dönüşte mutfağın bulunduğu koridordan geçiyordum, kapıdan geçerken bir şahsın yerde yattığını gördüm. Çok kalabalıktı. Küme amirimize ne olmuş diye sordum. Şahsın yaralandığını söyledi” biçiminde konuştu.

Mahkeme, dinlenmeyen şahitlerin zorla getirilmelerine karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede komiser yardımcısı kuşkulu İsmail S. ile birlikte öteki şüpheliler İsmail G. Muhammet Ş., Muhammed K., Bilal K. ve Erdoğan K.’nin “Bilinçli taksirle vefata sebebiyet vermek” ve “Kasten yaralama” hatalarından farklı ayrı toplamda 3 yıl 8 aydan 12 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Diğer 6 şüphelinin ise “Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfusu berbata kullanmak suretiyle taammüden yaralama” cürmünden başka farklı 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir