MÜSİAD’dan Afrika Çıkarması: Türkiye’yi anlattılar

Yurt içinde 81, yurt dışında 84 olmak üzere toplam 165 noktada yapılanması olan Müstakil Endüstrici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türk iş dünyasının yurt dışı pazarından daha fazla hisse alabilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Bilişim alanında faaliyet gösteren üyelerden oluaan MÜSİAD Dijital Dönüşüm Sektör Kurulu, dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından kabul edilen GITEX’in bu yıl birinci defa Afrika’da düzenlenen aktifliğine katılmak üzere Fas’a iş gezisi düzenledi. Birinci olarak Kazablanka’da temaslarda bulunan heyet, sonrasında Marekeş’e geçti.

TÜRKİYE’Yİ ANLATTILAR

Dünya’nın çabucak her bölgesinden yaklaşık 5 yüz startup ve teknoloji şirketinin stantlarını tek tek dolaşan Sektör Kurulu üyeleri, kendi şirketlerini tanıtmalarının yanı sıra ülkemizdeki ekonomik gelişmeler ve sektörel fırsatlar hakkında da bilgi verdi. Aktiflik alanında Mali Bomako Büyükelçisi Efe Ceylan ve Rabat Büyükelçiliği Kazablanka Ticaret Müşaviri Burcu Özergül Çolak ile de bir ortaya gelen heyet, Afrika’daki yatırım ve iştirak fırsatları noktasında istişarede bulundu.

MAREKEŞ SANAYİ VE TİCARET ODASI ZİYARET EDİLDİ

Fuar etkileşimlerinden sonra Fas’ın en büyük şirketlerini bünyesinde barındıran Imperıum Holding yöneticileri ile bir ortaya gelen heyetin bir sonraki durağı Marekeş Sanayi ve Ticaret Odası oldu. Faslı iş insanlarını Türkiye’ye davet eden Sektör Kurulu Lideri Taha Çiftci, ülkemizdeki yatırım ve paydaşlık fırsatları hakkında bilgi verdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti lisana getiren Marakeş Ticaret ve Sanayi Odası Lider Vekili Abdelmoula Ballouty, Türk iş adamlarının Fas’a yatırım yapması için etkileşim içinde kalarak ticari rehberlik yapabileceklerini belirtti.

YURT DIŞINA TARTI VERİLECEK

MÜSİAD Dijital Dönüşüm Sektör Kurulu Lideri Taha Çiftci fuara ait yaptığı açıklamada, “GITEX Teknoloji ve Startup Aktifliği, bizi Fas’ın dinamik iş dünyasıyla bir ortaya getirdi. Dijital dönüşüm, günümüz iş hayatının vazgeçilmez bir modülü haline gelirken, Fas’ın teknoloji bölümündeki gelişimi de epeyce umut verici. Bu fuar, Türk ve Faslı iş insanlarının bir ortaya gelerek karşılıklı işbirlikleri ve projeler üzerinde çalışmalarını sağladı. Biz de MÜSİAD olarak, bu çeşit etkinliklerde Türk iş dünyasını temsil etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir