Rusya’ya casusluk yapmakla suçlanıyordu: Eski FBI ajanı hücresinde ölü bulundu

CBC News’in haberine nazaran, ABD Cezaevleri Ofisi İrtibat Yöneticisi Kristie Breshears, yaptığı açıklamada, Rusya ismine casusluktan ABD’da ömür uzunluğu mahkumiyeti olan Hanssen’in, hücresinde hareketsiz halde bulunduğunu ve cezaevi işçisinin derhal müdahale etmek için harekete geçtiğini aktardı.

Breshears, cezaevi işçisinin acil durum sıhhat takımlarına haber verdiğini belirterek, “Mahkumun mevt haberi, acil durum sıhhat işçileri tarafından açıklandı.” bilgisini paylaştı.

Hanssen, 1979’dan itibaren yüksek derecede bilinmeyen evrakları Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) ve akabinde Rusya’ya satmakla suçlanmıştı.

Suçunu itiraf eden Hanssen, federal mahkeme tarafından casusluk hatasından 2001’de ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Hanssen’in, casusluk yaparken “Ramon Garcia” takma ismini kullandığı ve 1 milyar 400 milyon dolardan fazla nakit, elmas ve yabancı banka mevduatı karşılığında binlerce bilinmeyen belgeyi sattığı kaydediliyor.​​​​​​​

2001’de Virginia’daki bir parkta casusluk yaptığı sırada yakalanan Hanssen’in kimliği, bir Rus istihbarat görevlisinin, Hanssen’in parmak izlerinin olduğu çöp torbası ve ses kaydını içeren belgeyi teslim etmesinden sonra tespit edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir