Taraftar grubu Çarşı’ya terör davası açmıştı Dün açığa alındı

Bakırköy Adliyesi’nde vazife yapan Adem M. kamuoyunun bir devir yakından tanıdığı bir savcıydı. Zira Seyahat direnişinin akabinde Beşiktaş ekibinin taraftar kümesi olan Çarşı kümesi hakkındaki terör iddianamesini hazırlayan isimdi kendisi. Adem M.’nin hazırladığı Çarşı iddianamesinde 35 isim kuşkulu olarak yer alırken, Çarşı kümesi önderleri olarak tanınan Erol Özdil, Cem Yakışkan ve Numan Bülent Ergenç’e, ‘Hükümeti yıkmaya teşebbüs’ ve ‘Silahlı terör örgütü kurma’ suçlamaları yöneltiliyordu. Öbür şüphelilere ise, “hükümeti yıkmaya teşebbüs” suçlamasının yanı sıra, ‘Çarşı kümesinin başkanlarının kurduğu silahlı örgütün üyesi olmak’, ‘kamu görevlisine direnmek’, ‘kanuna alışılmamış toplantı ve şov düzenlemek’, ‘ruhsatsız silah bulundurmak’ üzere suçlamalar yöneltiliyordu.

Çarşı davasının akabinde terfi almıştı

Çarşı davasını açtıktan sonra İstanbul Adliyesi’nden Bakırköy Adliyesi gönderilen Adem M. evvel terfi alarak Küçükcekmece Başsavcıvekilliği’ne atandı. Sonrasında ise Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı misyonuna getirildi. Son süreçte Bakırköy Adliyesi’nde misyon yapan Adem M. dün prestijiyle misyondan uzaklaştırıldı. Teze nazaran nakdî bir sorun nedeniyle Adem M. yanında bulunan bir bayan ve bir erkek ile bir iş yerine gitti. Burada şahıslardan birinin kendisini Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu, oburunun ise kendisini polis olarak tanıtarak para tahsil etmeye çalıştı. Argümana nazaran Adem M. ise savcı olduğuna dair kimlik kartını gösterdi. Müştekilerin şikayetiyle soruşturma başlatıldı. Adem M.’nin yanında bulunan iki kişi “Nitelikli dolandırıcılık” cürmünden tutuklanırken, Adem M. hakkında Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi müfettiş görevlendirerek soruşturma başlattı. Dün ise HSK 2. Dairesi Adem M. hakkında misyondan uzaklaştırma kararı verdi.

Savcı’dan açıklama: ‘Kumpas’

İddiaların odağındaki savcı Adem M.’ye telefonla ulaştık. Adem M. kendisine olayın isimli bir olay olduğunu ve kendisine bir kumpas kurulduğunu belirterek, “Herşey ortaya çıkar. Yalnızca biraz sabredin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir