TBB Başkanı Sağkan’dan avukatlık asgari ücret açıklaması: İlk defa nispi tarifede çok ciddi bir artışı hayata geçirdik

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Lideri Erinç Sağkan, avukatlık minimum fiyat tarifesine ait olarak, “İlk kere göreli tarifede çok önemli bir artışı hayata geçirdik, yeni bir basamak ekledik.” dedi.

Kırklareli Baro Başkanlığının konferans salonunda avukat ve stajyer avukatlarla bir ortaya gelen Sağkan, her yıl yaklaşık 20 bin yeni avukatın misyona başladığını söyledi.

Sağkan, avukat sayılarının orantısız arttığını, Türkiye Barolar Birliği olarak bu artışın engellenmesi istikametinde çalışma yürüttüklerini tabir etti.

“Aynı vakitte kamu hazinesinden, mali hazinesinden çıkan dava tiplerine ait artışları da hayata geçirdik” diyen Sağkan şunları kaydetti:

“Gerek beraat vekalet fiyatlarında gerekse idari yargıdaki duruşmalı ve duruşmasız işlere ilişkin vekalet fiyatlarında bunu yaparken şunu gözlemledik; Türkiye Barolar Birliği ve barolar bir ortaya geldiklerinde o masaya örgütlü güçleriyle oturduklarında hak ettikleri kazanımları elde edebiliyorlar. Bir lütuf olarak bir hak talebimiz yok. Kimsenin avukatların hakikaten hakkı olan ögeleri lütuf olarak sunmasını kabul etmeyiz. Örgütlü gücümüzle masada olmak zati bize hak ettiğimiz kazanımları getirecektir. Prosedür olağan ki sıkıntı bir usul.”

Toplantıda, TBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Saymanı Gökhan Bozkurt, Kırklareli Baro Başkanı Turgay Hınız ile baro üyeleri, stajyer avukatlar ve üniversite öğrencileri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir