Türkiye Hollywood’un çekim platosu oluyor

2022 yılında Türkiye’de 18’i sinema sineması olmak üzere 233 yabancı üretimin çekimleri gerçekleştirildi. Çekilen sinema sayısı 2021 yılına oranla yüzde 46’lık bir artış gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türiye’de 2022 yılında, 18 sinema sineması, 30 dizi sinema, 102 belgesel sinema, 46 televizyon sineması ve programı, 27 reklam sineması ile 10 müzik klibi çekildi.

BÜYÜK ÜRETİMLER TÜRKİYE’DE

Bugüne kadar ortalarında OSCAR ödüllü Argo, James Bond, Skyfall, Charlie’nin Melekleri ve Inferno üzere dev üretimlere konut sahipliği yapan Türkiye yeni üretimleri ağırlamaya da devam ediyor.

Son olarak ünlü direktör Guy Ritchie’nin, 2. Dünya Savaşı’nın öyküsünü bahis edinen “The Ministry of Ungentlemanly Warfare” isimli sinema sinemasının çekimleri Antalya’da gerçekleştirildi. Çekimlerinin büyük bir kısmı Antalya Demre’de kurulan platoda yapılan sinemanın bir kısmına de EXPO Fuar Alanı konut sahipliği yaptı. Sinema için Türkiye’de yaklaşık 15 milyon dolarlık harcama yapıldı.

Guy Ritchie’nin direktörlüğünü yaptığı ve dünyanın en ünlü aksiyon yıldızlarından Jason Statham’ın başrolünde olduğu “Operation Fortune”, Bollywood sinemasının en değerli isimlerinden Salman Khan ve Katrina Kaif’in yer aldığı “Tiger 3” sineması de Türkiye’de çekilen sinemalar ortasında.

YENİ SİNEMA ÇEKİMLERİ DE TÜRKİYE’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Yeni sinema kanunu ile hayata geçirilen “Yabancı Sinema Üretim Desteği”, Bakanlık tarafından yürütülen tanıtım faaliyetleri, yer, ışık ve iş gücü alanındaki avantajları Türkiye’yi sinema çekiminde öne çıkarıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen büyük projeler için görüşmeler sonucunda önümüzdeki süreçte birçok kıymetli sinemanın çekimlerinin de Türkiye’de gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir