Meclis’te veda oturumu: ’28’inci dönemde devam edersiniz’

ANKARA – Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 5 yıl süren 27’nci yasama periyodu 23 Nisan özel oturumu ile sona erdi. 14 Mayıs seçimi öncesi yapılan bu son oturum veda havasında geçti.

27’nci yasama devri boyunca hayatını kaybeden milletvekilleri Deniz Baykal, Yakup Taş, İsmet Uçma, İmran Kılıç, Markar Eseyan, Kazım Arslan, Erdin Bircan’ın anıldığı oturuma önümüzdeki periyot için aday gösterilmeyen ve bundan bu türlü Meclis’te vazife yapmayacak olan pek çok milletvekili katılmadı. Liderlerdense sadece CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Kurul’daydı. Şentop, Kemal Kılıçdaroğlu ve Yıldırım milletvekili olarak son konuşmalarını yaptı.

BAKANLAR SON SEFER LOCADAN İZLEDİ

Milletvekili adayı olan ve bir sonraki devir milletvekili olarak misyon yapacak olan bakanlar Vedat Alım, Derya Yanık, Mehmet Muş ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Meclis Genel Kurulu’nu son defa locadan izledi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş(solda), Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık (ortada) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin (sağda).

MUSTAFA ŞENTOP MECLİS’İ SON KERE YÖNETTİ

Meclis’e veda eden isimlerden biri bir sonraki dönem için AK Parti tüzüğündeki üç devir kuralı nedeniyle aday gösterilmeyen isimlerden Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tu. Oturumu yöneten Şentop, “Önümüzdeki devir bu çatı altında bulunmayacak milletvekillerinden biri de benim. Şunu belirtmek isterim ki hayatımın en büyük bahtiyarlıklarından biri ulusal uğraşa karargahlık yapmış ve 15 Temmuz hain darbesine direnmiş Gazi Meclis’in 2 sefer seçilerek 100. Kuruluş yıl dönümüne gelecek formda başkanlığını yapmaktır. Bu gurur verici vazifeyi nasip ettiği ve mensubu olmaktan gurur duyduğum aziz milletime hizmet fırsatı lüftettiği için Cenab-ı Hakk’a şükrediyorum” diye konuştu.

Şentop konuşmasında ayrıyeten Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ve tüm siyasi partilerin milletvekillerine teşekkürlerini iletti.

Mustafa Şentop

BİNALİ YILDIRIM’DAN VEDA: ŞİİR OKUDU, BAYRAK AÇTI, İSTİKLAL MARŞI OKUDU

Şentop konuşmasının ardından sözü siyasi parti başkan ve temsilcilerine bıraktı. AK Parti Kümesi ismine söz alan AK Parti Genel Lider Yardımcısı Binali Yıldırım, “Şentop üzere bu kürsüde son kere huzurunuzdayım. Önümüzdeki yasama devrinde milletvekillerimizin yarısı burada olmayacak ben de onlardan biriyim” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan ile yarım asra varan bir dostluğu olduğunun altını çizen Yıldırım, “Bu yol arkadaşlığı hayatımın en manalı bedellerinden birisidir. Rabbim ömür verdikçe bu kutlu hareketin neferi olmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Konuşmasının devamında AK Parti iktidarının yaptığı çalışmalardan ve verdiği hizmetlerden bahseden Yıldırım, Cahit Sıtkı Tarancı’nın Memleket İsterim şiirinden,

“Memleket isterim
Ne başta sıkıntı, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş hengamesine bir nihayet olsun.
Memleket isterim
Ne güçlü yoksul, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin meskeni barkı olsun.
Memleket isterim
Yaşamak, sevmek üzere gönülden olsun;
Olursa bir şikayet vefattan olsun” dizelerini okudu.

Konuşmasını Türk Bayrağı açarak ve İstiklal Marşı’nın dizelerini okuyarak sonlandıran ve milletvekillerine “Bayrakları asalım” diye seslenen Binali Yıldırım, AK Parti Kümesi tarafından ayakta alkışlandı.

Binali Yıldırım konuşmasının akabinde, yanında getirdiği Türk Bayrağı’nı elinde tutarak İstiklal Marşı’nı okudu.

KILIÇDAROĞLU: 418 MİLYAR DOLARIN HESABININ SORULACAĞI BİR PERİYODA YAKLAŞIYORUZ

Yıldırım’ın akabinde kelam alan CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında seçime ve seçim sonrasına çokça vurgu vardı. Ekonomik sıkıntılardan bayan cinayetlerine, basın ve tabir özgürlüğünden ‘128 Milyar dolar’ın akıbetine kadar pek çok bahse değinen Kılıçdaroğlu, milletvekili unvanıyla son defa hitap ettiğini hatırlatarak, “Hiç kuşku duymuyorum ki milletimiz yeni üyelerine ülkemizi güçlendirilmiş parlamenter sisteme ulaştıracak iradeyi teslim edecektir” dedi.

418 milyar doların hesabının sorulacağı, çiftçinin, çalışanın hakkını alacağı, bayan cinayetlerinin, son bulacağı, tüm terör örgütlerinin ve yer altı kabahat örgütlerinin kökünün kazınacağı, yoksulluğun ve yolsuzluğun sona ereceği, cumhurbaşkanının dahi özgürce eleştirilebileceği, barış akademisyenlerinin kürsülerine döneceği, liyakatin hâkim olacağı bir periyoda yaklaşıldığını söz eden Kılıçdaroğlu, “14 Mayıs itibariyle Türkiye, yaşama sevincini geri alacak. Türkiye, baharına kavuşacak” tabirlerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu

YEŞİL SOL PARTİ MECLİS’TE

HDP Kümesi ismine kelam alan Küme Başkanvekili Saruhan Oluç, konuşmasına cezaevlerindeki siyasalları selamlayarak başladı. İktidarı eleştiren ve demokrasinin en acil muhtaçlık olduğunu vurgulayan Saruhan Oluç, partisinin kapanma riskine karşı listelerinden seçime gireceği Yeşil Sol Parti’ye de konuşmasında yer verdi. Yeşil Sol Parti’nin Antalya milletvekili adayı olan Oluç, 15 Mayıs sabahı Türkiye’de krizlerin aşılacağı yeni bir periyodun başlayacağını tabir ederek kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yeşil Sol Parti’nin temsil ettiği özgür, eşit, demokratik hayat fikri Türkiye’de büyük demokratik değişim dalgasını yaratacaktır” dedi.

Saruhan Oluç

MHP’DEN PARLAMENTER SİSTEM ELEŞTİRİSİ: 72 YILLIK SİYASİ İSTİKRARSIZLIK DÖNEMİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli adına kelam alan MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay, parlamenter sistemle geçen 72 yıllık periyodu “siyasi istikrarsızlık dönemi” olarak tanımlarken “Türkiye Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile siyasi istikrarını tamamlamıştır” dedi.

Parlamenter sisteme dönme isteğinin “geçmiş tecrübelerden ders almayan bir akılsızlık” olduğunu söyleyen Akçay, “Türkiye’nin harika yükselişi artarak devam etmektedir. 21. yüzyıl Türk ve Türkiye yüzyılı olacaktır” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ: BU UCUBE TEK ADAM REJİMİ VARLIĞINI SÜRDÜREMEZ

İYİ Parti Küme Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’ysa konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirdi ve şunları söyledi: “Türkiye’nin istikbalinin tek bir kişinin iki dudağı ortasına sıkıştığı, tüm irade ve yönetimin bir kişinin aklına, isteklerine ve heveslerine terk edildiği bu ucube tek adam rejimi bu ülkede asla varlığını sürdüremez. Tek adam rejimiyle birlikte, onun anayasal çerçevesi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi değişmeye mahkûm ve mecburdur”.

Erkan Akçay

TİP: SARAY REJİMİNİN SON 23 NİSAN’I

Meclis’te grubu bulunmayan siyasi parti başkanlarına de kelam verilen özel oturumda, Türkiye İşçi Partisi Genel Lideri Erkan Baş, “Saray Rejimi’nin son 23 Nisan’ı” olduğunu söz ederek, Hiç kuşkunuz olmasın, yeniden baharlar gelecek. Türkiye İşçi Partisi ismine 27. devirde söylenecek son kelam şudur: Lale periyodu nasıl bittiyse sülale periyodu de o denli bitecek” dedi.

DP: SORUNU ÇÖZMENİN TEK YOLU SORUNU BİR KİŞİNİN KADRAJINA SOKMAK

Oturumda kelam alan son isim Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal da iktidarı eleştirdiği konuşmasında, “Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin en temel görevi sorunları demokratik kanallara aktaramayışıdır; milletimizin ızdıraplarına, milletimizin beklentilerine maalesef Büyük Millet Meclisi kürsüsünde tahlil üretemiyor oluşumuzdur. Türkiye’de sorunu fiilen çözmenin yegane bir yolu vardır, o da bir kişinin kadrajına sorunu sokabilmekten geçmektedir” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN KONUŞMASINA AK PARTİ’DEN TEPKİ

Her oturumda olduğu üzere 23 Nisan Özel oturumunda da sataşmadan kelam alan küme temsilcileri oldu. Kılıçdaroğlu’nun AK Parti Grubu’na ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dönük sözlerine karşılık vermek için söz alan AK Parti Küme Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, Kılıçdaroğlu’nun ayrıştırıcı bir üslupla konuştuğunu savunarak ve Erdoğan’a yönelik ‘tek adam’ eleştirisini hatırlatarak, “Burada asla tek adam rejiminin gölgesi olmamıştır ve olmayacaktır. Tek adam rejimi sizin CHP’de uygulayageldiğiniz ve bunu Türkiye Cumhuriyeti idaresine yansıtmak istediğiniz bir hasretiniz olabilir ancak” dedi.

AK PARTİ VE CHP ORTASINDA ‘SÖZ TUTMA’ POLEMİĞİ

CHP’nin seçim kampanyası “Sana söz” sloganına ait de konuşan Akbaşoğlu, “Siz de sözünüzün inançsız olduğunu biliyorsunuz ki ‘Sana kelam Bay Kemal kelamından dönmeyecek’ diyorsunuz” tabirlerini kullandı.

Akbaşoğlu’nun kelamlarına CHP sıralarından reaksiyon gelirken bu kere sataşmadan kelam alan CHP Küme Başkanvekili Engin Altay oldu. Altay, “Namus üzerine verilen kelamlar sahiden tutulmalı. Sayın Cumhurbaşkanı bu kürsüde ‘namusun ve onurum üzerine tarafsız kalacağım’ diye içtiği andın gereğini keşke yapsaydı. Herkesin şunu bilmesini isterim, Bay Kemal yani 13. Cumhurbaşkanı verdiği kelamların tümünü tutacaktır” dedi.

ŞENTOP: 28’İNCİ PERİYOTTA DEVAM EDERSİNİZ

CHP ve AK Parti küme başkanvekilleri ve milletvekilleri ortasındaki kelamlı tartışmanın devam etmesi üzerine oturumu kapatmak üzere sözü alan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, “28’inci devirde devam edersiniz” diyerek oturumu kapattı.

Oturumun ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kümesi TBMM Genel Şura Salonu’nda hatıra fotoğrafı çektirdi.

MECLİS SEÇİM SONUÇLARININ İLANINDAN 3 GÜN SONRA TOPLANACAK

Konuşmaların akabinde 14 Mayıs seçiminin kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilanını takip eden üçüncü gün saat 14:00’te toplanmak üzere kapandı. Büyük oranda değişim yaşanacak, 328 milletvekilinin veda edeceği Meclis’in son oturumunun akabinde Milletvekilleri hatıra fotoğrafı çektirdi, gazetecilerle ve Meclis çalışanlarıyla vedalaştı.

Oturumun ardından AK Parti Kümesi TBMM Genel Konsey Salonu’nda hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir